AOF

Yeni AŞTi Otobüs Terminali Projesi nerede yapılacak? | ABB

Yeni AŞTi Otobüs Terminali Projesi nerede yapılacak? | ABB

AŞTi taşınıyor mu? Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen yeni otobüs terminali, NATO Yolu ve Çevre Yolu’nun kesiştiği noktada bulunan 100 bin metrekarelik alana yapılacak.

Ankara’da yapılacak yeni AŞTİ’nin yeri belli oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Yeni AŞTİ ile birlikte Eskişehir Yolu, Konya Yolu, Samsun Yolu, Anadolu Bulvarı – İstanbul Çevre Yolu ile kesişimi ve Sincan – Ayaş Yolu kesişiminde yapılacak 5 cep terminali hizmet verecek” dedi.

İ.Melih Gökçek, sözlerine şöyle devam etti:

Eski Mamak Çöplüğü nerede?

“Yeni otobüs terminalini şehir dışına taşıyoruz. Bunun için de yerimiz hazır. NATO Yolu ve otobanın bulunduğu, eski Mamak Çöplüğü’nün yanındaki 100 bin metrekarelik arsayı, 2 yıl içinde Ankara otobüs terminali yapılması şartıyla, bir konsorsiyuma ihale ettik.”

Yeni AŞTİ nereye yapılacak?

Başkan Gökçek, yeni AŞTİ’nin yanı sıra kentin önemli noktalarına cep terminalleri yapılacağını belirterek, “Eskişehir Yolu, Konya Yolu, Samsun Yolu, Anadolu Bulvarı – İstanbul Çevre Yolu ile kesişimi, Sincan – Ayaş Yolu kesişimi olmak üzere 5 cep terminali yapılacak” dedi.

Başkan Gökçek, ihalesi tamamlanan yeni otogarın projesinin hazırlanmakta olduğunu ve bir süre sonra saha çalışmalarına başlanacağını belirtti.

İhale şartnamesine göre; yeni otobüs terminalinde, “yolcu bekleme salonları, yazıhaneler, tuvalet ve banyolar, büfeler, bankalar, dükkanlar, mescitler, emanet bürosu” gibi yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli alanların yanı sıra “otobüs bakım servisleri, otobüs bekleme park alanı, benzinlik, lastikçi, otobüs galerisi” gibi firmalar için düşünülen alanlar da bulunacak.

Yeni AŞTİ Otobüs Terminali Projesi

Yeni Aşti için tahsis edilen alan 100.000 m2 olup Ankara’nin Güneydoğusunda, Ankara çevreyolu kenarında yer almaktadır. Arazinin eğimli yapısı nedeniyle, daha düz olan dere yatağının iki yanına yerleşim uygun görülmüştür.

Çıkan hafriyat ise zemin tesviyesi yapılabilecek şekilde bir kotlamaya gidilmiştir. Otobüs sirkülasyon alanında iki katlı bir çözüme gidilmiş, gelen ve giden yolcuların kesişmelerinin önüne geçilmiştir. Arazi içindeki tepenin ileri donuk rezerve edilmesinin bir başka nedeni de Kanal Ankara projesine bakan bir cepheye sahip olmasıdır.

Ankara’nın iklimsel koşulları göz önünde bulundurulduğunda otobüs peronlarının çevresinde kapalı bekleme alanları planlanmıştır. Yapım suresini azaltmak amacıyla su basman altı imalatlar betonarme, diğer tüm üst yapılar ise çelik olarak planlanmıştır. Yapıların üst örtüleri membran tipi malzeme olarak düşünülmüştür.

Yeni AŞTİ nereye yapılacak?

Güneş panelleri kullanılacak

İşletme maliyetlerini azaltmak amacıyla gün ışığı maksimum kullanılmakta, doğal havalandırmayı tahsis etmek amacıyla çatı havailikleri planlanmaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerjilerin kullanılmaları acısından hem çatı örtüsünde hem de otopark alanlarının üstü de güneş panellerinin kullanılabilmesi düşünülmektedir.

Yolculara “kafeterya, lokanta, bay-bayan kuaför salonu, lostra köşesi” gibi alanlarıyla hizmet verecek olan yeni terminalde, “depolama alanları, firma depoları, kargo, teknik bölümler, kamera izleme odası, sığınak, polis karakolu, güvenlik ofisleri, idari bürolar, PTT, haberleşme GSM büroları, eczane, tıp merkezi, banka ve finans kurumları, otel, havaalanı transfer yazıhaneleri, genel otopark, kısa süreli bekleme otoparkı, dolmuş, halk otobüsü ve taksiler için depolama alanı, 153 Mavi Masa birimi” gibi hizmet alanları ve yapılar da yer alacak.

“AŞTi, AVM olacak”

AŞTi’nin mevcut yapısının büyük bir çarşıya dönüştürüleceğini ifade eden Başkan Gökçek, “Ulus Tarihi Kent Merkezi düzenlemesiyle binaları yıkarak, Ankara’ya bir meydan kazandıracağız. Ulus esnafını da şimdiki AŞTİ’ye taşıyacağız. AŞTİ, dönüşümden sonra büyük bir AVM gibi çalışacak ve Ulus esnafına hizmet verecek” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ