AOF

TOKi’nin yeni indirim kampanyasından kimler yararlanabilecek?

TOKi’nin yeni indirim kampanyasından kimler yararlanabilecek?

TOKİ’ye borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut, iş yeri ve arsa alıcıları için indirim kampanyasının detayları belli oldu.

“Seçimden sonra sosyal konut projesinin ikinci etabı başlayacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ konut projesine başvurunun 5 milyona yaklaştığını belirterek, projenin büyük bir ekonomik hareketlilik yaratacağını, kira ve konut fiyat sorununun çözümüne olumlu katkı yapacağını belirtti.

“81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları teslim etmemiz bunlara (muhalefete) en güzel cevap olacak” diyen Erdoğan, yıl sonunu beklemeden temellerin atılması talimatı verdiğini açıkladı.

TOKİ, bu yıl borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için yüzde 25 oranında indirim yapacak.

Yarın başlayacak bu kampanyada geri ödeme taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yeri alıcıları faydalanabilecek. Ayrıca arsa alıcılarına yüzde 12,5 oranında indirim uygulanacak.

TOKi yeni indirim kampanyasından kimler yararlanabilir?

Yüzde 25 indirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanacak?

Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 25 indirimden faydalanabilecek.

Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının 23 Eylül-19 Ekim 2022 tarihleri arasından ilgili bankaya başvuruda bulunması gerekiyor. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında indirim tutarından yararlanılmayacak.

Arsa satışları için de indirim yapılacak

TOKİ, geri ödemeleri devam eden arsa satışları için de indirime gidiyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 23 Eylül – 14 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuru yapabilecek.

Borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen arsa alıcıları için yüzde 12,5 oranında indirim yapılacak.

Alıcıların, başvuru tarihi itibarıyla öncelikle borç kapatmanın yapıldığı aya ait taksit ödemelerini yapmış olması gerekiyor. Ayrıca geriye dönük taksit borcunun bulunmaması şartı bulunuyor. Kalan taksit sayısı 12 ve daha az olan arsa alıcıları indirim kampanyasından faydalanamayacak.

İki bankaya yapılan ödemeler önem kazanıyor. Ödemelerini Ziraat Bankasına yapan alıcılar doğrudan bankaya başvuruda bulunabilecek ve borçlarını kapatabilecek. Ödemelerini Vakıflar Bankasına yapan arsa alıcıları ise kapatmaya esas borç bakiyelerini İdareden öğrenebilecek.

İndirim kampanyasından kimler faydalanabilecek?

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut, iş yeri ve arsa alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, taksit ve geriye dönük herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor.

Kampanyadan TOKİ tarafından satışları 2021 yılı 30 Haziran’a kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksitleri en geç 30 Haziran 2021’den önce başlamış olan konut ve iş yeri alıcıları yararlanabilecek.

Faiz oranı konut kredisinde 1,29, iş yeri kredisinde 1,57 olacak

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzaladıkları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek.

Kampanyada kredi koşulları Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından belirlendi. Her iki bankada da faiz oranları aynı şekilde uygulanacak. “Konut kredisi” ve “iş yeri kredisi”nde 1-120 ay vadeyle olmak üzere, tüm tutar aralıklarında binde 5 tahsis ücreti alınacak. Faiz oranı, konut kredisinde 1,29, iş yeri kredisinde 1,57 olacak.

TOKİ’nin konut kampanyasından yararlanmak isteyen vatandaşlar 19 Ekim’e kadar başvuru yapabilecek.

Online Alışveriş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ