AOF

TOKİ arsa kampanyası hangi illerde başladı başvuru şartları nedir?

TOKİ arsa kampanyası hangi illerde başladı başvuru şartları nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı sosyal konut kampanyası olarak nitelendirdiği projenin detaylarını açıkladı.

Altyapısı hazır 100 bin arsaya başvuru şartları nedir?

TOKİ tarafından 81 ilde yapılacak 250 bin sosyal konut, işyeri, arsalara ilişkin başvurular ve diğer ayrıntılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından canlı yayında açıklandı.

Başvurular 14 Eylül 2022’den itibaren başlayacak

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek.

Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek.

Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek.

Arsa satışı başvurularında şu şartlar aranacak:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Yoksul ve dar gelirli olmak,

Kendisinin, eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içerinde ev yapmaya müsait arsaya veya herhangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesinin karşılığı olan arsa payına sahip olmamak,

Daha önce 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerine tabi uygulamalardan faydalanmamış olmak.

350 ila 500 metrekarelik arsalar, 1604 liradan başlayan taksit ve 10 yıl vade ile satılacak.

TOKİ, elektrik, su, stabilize yol alt yapıları ve planları tamamlanmış inşaat yapmaya hazır arsa sunacak. 7 bölgede arsalar piyasa bedellerinin altında fiyatlarla, faizsiz ve uzun vadelerde verilecek.

İlk etapta 100 bin konut yapımına müsait arsa sunulacak, bu sayı 2028 itibarıyla 250 bine çıkmış olacak.

Arsa için başvuru koşulları nelerdir?

Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek.

Arsa satışı başvurularında şu şartlar aranacak:

– T.C. Vatandaşı olmak.

– Yoksul ve dar gelirli olmak.

– Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.

– 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

– Başvuru bedeli olarak 500 lira ödenecek.

Kampanya arsaları hangi illerde?

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van ve Zonguldak illerinde yer alıyor.

Başvurular, e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi Halkbank ve Ziraat Bankası’na da yapılabilecek. Yüzde 10 peşinat, kura çekilip sözleşme imzalandıktan sonra ödenecek.

Online Alışveriş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ