AOF

ÖSYM Başkanı’ndan KPSS ile ilgili flaş son dakika açıklaması!

ÖSYM Başkanı’ndan KPSS ile ilgili flaş son dakika açıklaması!

Flaş haber! ÖSYM Başkanı’ndan KPSS ile ilgili flaş son dakika açıklaması! KPSS iptal mi edildi?

KPSS’nin 31 Temmuz tarihinde yapılan oturumundaki bazı soruların Yediiklim Yayınevi’nin sorularıyla birebir aynı çıkması Türkiye’nin gündemine oturmuştu..

Yeni ÖSYM Başkanı duyurdu:

ÖSYM Başkanı Ersoy: KPSS oturumları iptal edilmiştir

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, soruların sızdırıldığına yönelik iddiaların ardından 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıkladı.

Yeni ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, şu açıklamayı yaptı:

“6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022’de yapılacak KPSS oturumları ertelenmiştir.

İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır

Yeni KPSS takvimi 17 Eylül’de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir.

Ortaya çıkan eksiklik ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşıp, tedbirleri alarak ÖSYM’nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız.

Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz.”

ÖSYM iddialar için jet hızıyla ‘yalan’ derken ikna edici bir açıklama da yapmadı. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ani bir kararla ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden aldı.
DDK inceleme başlatmıştı

Bunun ardından Devlet Denetleme Kurulu (DDK) da inceleme başlattı ve Başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin soruşturma başlattı ve polis ekipleri Yediiklim Yayınevi’nin 2 adresinde arama yaptı.

“Böylesine kritik bir kurumun saldırıların hedefinde olmaması elbette mümkün değildir. Nitekim, geçmişten beri bu güzide kurumumuz, çeşitli iddialarla tartışmaların odağına yerleştirilmeye çalışılmıştır” diyen Ersoy, ÖSYM hakkında bugüne kadarki tüm iddiaların soruşturulduğu ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapıldığını savundu.
‘Kabulü asla mümkün değil’

İlk inceleme sonuçlarına göre bu sınavda adaylara yöneltilen sorulardan bazılarının, bir yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığı tespit edildiğini belirten Ersoy, “Her şeyden önce, böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir”

Yeni KPSS takvimi ne zaman?

Yeni KPSS takvimi 17 Eylül’de başlayacak.

“Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından hem 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş hem de 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan oturumlar ertelenmiştir” diyen Ersoy, Yeni KPSS takviminin 17 Eylül’de başlayacağını belirterek sınavı iptal edilen adaylardan gireceği sınav için ilave ücret alınmayacağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ