AOF

İbrahim Arıkan kimdir? Hayatı özgeçmişi biyografisi kim kimdir?

  • Güncel
  • 02 Şubat 2016
  • 36 KEZ OKUNDU
İbrahim Arıkan kimdir? Hayatı özgeçmişi biyografisi kim kimdir?

İbrahim Arıkan Türk iş insanı ve eğitimcidir.

2 Şubat 2016 tarihinde vefat etmiştir.

Doğum tarihi: 22 Ocak 1941, Salur, Sorgun, Yozgat

Ölüm tarihi: 2 Şubat 2016

İbrahim Arıkan kimdir?

Hayatı özgeçmişi biyografisi kim kimdir?

İlkokul öğretmeni olmak üzere sınavla Mimar Sinan Öğretmen Okuluna girdi.

Okuldaki başarılarından dolayı lise öğretmeni olarak yetiştirilmek üzere Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na seçildi.

Ankara Yüksek Öğretmen Okulunu ve Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümünü 1968 yılında tamamlayarak fizik öğretmeni oldu. 1968 – 1971 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde asistanlık görevini yürüttü.

1972 yılında MEF (Modern Eğitim Fen) Dershanesi’ni kurdu.

1982’de, Türkiye’deki ilk profesyonel kargo taşımacılığı şirketi olan Yurtiçi Kargo’yu, 1996 yılında okul öncesi, ilköğretim, lise ve uluslararası okullar grubundan oluşan Mef Okulları’nı kurdu.

11 Şubat 1996 tarihinde tüm şirketlerini, Arıkanlı Holding şemsiyesi altında topladı. 2012 yılında kurduğu MEF Üniversitesi 2014 yılında ilk öğrencilerini aldı.

İbrahim Arıkan, 1981 yılında faaliyete geçen ÖZDEBİR (Özel Dershaneler Birliği) Kurucu Başkanı olarak 24 Ekim 2005 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

“Atatürk İlke ve İnkılapları’na bağlı bir eğitimci olması, iki yüz bin öğrencinin yetişmesine katkı sağlaması, değişik sanayi ve hizmet sektörlerindeki atılımcı kişiliği ile önder olması” nedeniyle, 14 Mayıs 2001 tarihinde KKTC Leke Avrupa Üniversitesi (EUROPEAN UNIVERSITY OF LEFKE) Senatosu tarafından oybirliği ile İşletme Bilim Dalında kendisine “Onursal Doktor” unvanı verildi.

İbrahim Arıkan, İş dünyasında oluşturduğu şirketler, kurduğu sistem ve yarattığı markalardan dolayı 16 Nisan 2009 tarihinde ‘Liderlik Onur Ödülü’ne layık görüldü.

İbrahim Arıkan, Başarılı iş hayatının yanında; farklı bir eğitim anlayışıyla kurduğu MEF Eğitim Kurumları’nı eğitim dünyasına kazandırması nedeniyle, 22 Mayıs 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın üniversitelerinden Roger Williams Üniversitesi tarafından beşeri bilimler dalında “doktora” verildi.

10 kitap yazdı

“Modern Fizik”, “Biz Bize”, “Orijinal Fikir Üretme ve Yaratıcılık”, “Kurum Başarısı İçin”, “Yöneticiye Mektup”, “Her Durumda Başarmak”, “Kriz Önce Haber Verir Sonra Kapıyı Çalar”, “Tarih Ekonomiyi, Ekonomi Tarihi Oluşturur”, “Ya Yenilenirsin ya da Yenilirsin” ve “Öğreten Öğretmen Öğrenen Öğrenci” adlı 10 kitabı, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış̧ makaleleri bulunan İbrahim Arıkan; 2 Şubat 2016, Salı günü vefat etmiştir.

Evli ve 3 çocuk babasıydı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ