AOF

Dikkat! Egzoz muayenesi yaptırmayan ne kadar ceza ödeyecek?

Dikkat! Egzoz muayenesi yaptırmayan ne kadar ceza ödeyecek?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi 81 ilde hayata geçirildi.

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) nedir?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hava kirliliğine karşı devreye alınan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi EGEDES 81 ilde birden uygulanıyor.

Egzoz muayene cezası ne kadar? Egzoz muayenesi yaptırmayan ne kadar ceza ödeyecek?

2 bin 815 Lira. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile trafikte çevreyi kirleten arabalar kameralarla tespit ediliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“EGEDES projemizle 81 ilimizde egzoz nedeniyle çevreyi kirleten araçları, sadece birkaç saniyede tespit edebiliyoruz.”

Araçlar üzerine yerleştirilen kameralar sayesinde egzoz muayenesi yaptırılmayan araçlar trafikte otomatik olarak tespit ediyor. Plaka tanıma sisteminin yardımıyla çevreyi zararlı egzoz gazıyla kirletenlere ceza veriliyor.

2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası 2 bin 815 TL olarak uygulanıyor.

EGEDES Projesi nedir?

Egzoz muayenesi yaptırılmayan araçlar, trafik akışını aksatmadan MPTS cihazı ile otomatik tespit ediliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sorumluluğunda yürütülen egzoz gazı emisyon ölçümleri, ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin önlenmesinde büyük rol oynuyor.

Araçların egzoz gazı emisyon ölçüm işlemleri 2018’den itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile elektronik ortamda yürütülüyor, bu sayede ölçüm yaptırılan araçlara ait tüm veriler veri tabanında kayıt altına alınıyor.

Bakanlık, egzoz emisyon ölçüm denetimlerindeki etkinliğin artırılarak ölçüm yaptırılmayan araç sayısını azaltmak amacıyla, 2019’da Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde bu projeyi yürütmeye başladı.

MPTS cihazı nedir?

ASELSAN AŞ tarafından geliştirilen yazılım, hareketli ve sabit konumda, her türlü hava şartlarında hizmet veren Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları ile ölçüm yapılıyor.

Denetim araçlarına monte edilen MPTS cihazı ile egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte akışı aksatmadan otomatik tespit edebiliyor.

Yol kenarında ve seyir halindeyken cihazla yoldan geçen araçların plakaları okunabiliyor, internet üzerinden egzoz sistemine bağlanarak ölçüm yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulanıp birkaç saniyede araç görüntüsüyle beraber rapor oluşturulabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ