AOF

Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi ne iş yapıyor?

Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi ne iş yapıyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Uluslar Arası Çalışma Örgütü Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslar Arası Programı ILO-IPEC arasında 4 Aralık 1992 tarihinde imzalanan protokolle Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuk Projesi başlatılmış;

1993 yılında Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi kurulmuştur. 1994 yılında sona eren protokol, 1995 yılında yenilenerek çalışma aksatılmadan devam ettirilmiştir. 1997 yılından itibaren ILO tarafından sağlanan destek kesilmiş olduğu halde, merkez faaliyetlerine Ankara Büyükşehir Belediyesini imkânlarıyla devam etmektedir.

Amaç:

Sokakta çalışan çocukların aileleri ile ilgili sorunlarını çözmek, okula gitmeyenleri eğitime yönlendirmek, okula gidiyorlarsa eğitimlerine yardımcı olmak, okul ile ilgili sorunlarını çözmek. Merkez, okula başlayamamış ya da başlamış olsa bile maddi yoksulluk nedeni ile devam edememiş sokakta çalışan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle, onları okulla ilişkilendirerek zorunlu temel eğitimden yararlanabilmelerine yardımcı olmayı, onları desteklemeyi, bir başka deyişle çocukların ihmal ve istismarını önlemeyi amaçlamaktadır.

Merkezde Verilen Hizmetler

Merkez faaliyetlerini temel odağı çocuklara yöneliktir. Gerekli görüldüğü takdirde ailelere yönelik faaliyetlerde de bulunulmaktadır.

• Sosyal ve Kültürel Faaliyetler
• Eğitim Destek Hizmetleri
• Sağlık Hizmetleri
• Spor Hizmetleri
• Beslenme Hizmetleri
• Psikolojik-Sosyal Destek Hizmetleri

Çocukların sosyalleşmeleri ve toplumda kendilerine yer edinmeleri açısından sosyal ve kültürel faaliyetler önemlidir. Çocuklarımızı bu yönde desteklemek için merkezimiz bünyesinde kütüphane, zekâ oyunları, halk oyunları satranç, el sanatları odaları bulunmaktadır.

Etkinlikler

Sağlık

Sokakta çalışan çocuklardan merkeze kayıtlı olanlar, sağlık personeli tarafından sürekli gözetim altında tutuluyor. Çocukların her türlü sağlık problemlerini, Büyükşehir Belediyesi imkanlarını kullanarak çözümleniyor.

Periyodik sağlık taramalrı gerçekleştirilen çalışan cocukların kardeşleri ve ailelerine de sağlık hizmetleri verilmektedir. Hiç bir sağlık güvencesi bulunmayan çocukların gerektiğinde ilaç ve ameliyat giderleri belediye tarafından karşılanmaktadır.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle yeterince beslenemeyen sokakta çalışan çocuların dengeli beslenmeleri amacıyla Ankara sokaklarında çalışan çocuklar merkezinde geniş kapasiteli bir yemekhane mevcuttur.

Merkezde çocuklara hergün sıcak ve sulu yemek verilmektedir.

Bilgisayar

Sokakta çalışan çocuklarımızın da çağımızın vazgeçilmez unsuru olan bilgisayar teknolojisini kullanabilme yeteneğiyle donanmaları amacıyla kurulan bilgisayar laboratuarımızda düzenli bir şekilde kurs verilmektedir.

Kütüphane

Merkez kütüphanesinde çocukların derslerini destekleyici etütler yapılmaktadır. Kültürel ve eğitsel amaçlı kitap okuma alışkanlığı kazanmaları sağlanmaktadır. Ayrıca ödevlerini hazırlarken kütüphane kitaplarından yararlanmaktadırlar.

Futbol

Turnuvada derece alan çocuklar merkez tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir.

Merkezimizde gerçekleştirilen faaliyetlerle çocukların yetenekleri ortaya çıkarılmaktadır. Bu amaçla merkezde verilen futbol kurslarında çocuklar antrenör eşliğinde futbol eğitimi almaktadır. Merkeze üye çocukların Ankara’da yaş gruplarına göre düzenlenen turnuvalara katılımları sağlanmaktadır.

Futbol branşında yetenekli olan çocukların, amatör kulüpler tarafından yakından takıp edilmeleri sağlanmakta, yurt içinde ve yurt dışındaki, profesyonel futbol liglerinde oynamaları için gerekli teknik ve psikolojik destek verilmektedir.

Güreş

Merkezde, ata sporumuz olarak bilinen güreş branşında da çocuklara eğitim imkanı sağlanmaktadır. Zihinsel ve bedensel gelişimleri amaçlanan çocuklardan, yetenekleri doğrultusunda güreşe yatkın olanlar seçilerek Ankara ve yurt içindeki turnuvalara katılımları sağlanmaktadır. Yerel ve ulusal düzeydeki turnuvalarda başarı kazanan çocuklar, çeşitli hediyelerle onurlandırılmaktadır. Merkezde yetişen güreşçi çocuklarımız, ulusal ve uluslararası düzeyde sampiyonlukları bulunmaktadır.

Taekwon-do

Sokata Çalışan Çocuklar Merkezi’nde devam eden çocuklar, yetenekleri doğrulutusunda sportif faaliyetlere yönlendirilmektedir.

Merkezimize üye, judo ve teakwondo lisansına sahip olan çocukalarımızdan bir çoğunun Ankara’da ve Türkiye’de düzenlenen turnuvalara katılmaları sağlanmaktadır.

Merkezde Judo takımından yer alan çocuklarımız arasından Ankara Bölge ve Türkiye şampiyonu çıkmıştır. Bu spocular arasında dünya 7. liği başarısını gösteren üyemizde bulunmaktadır. Bu tür bireysel sporlar, Çocukların ruh ve beden gelişimlerini olumlu yönde etkilmekte, kendilerini duydukları özgüveni geliştirmektedir.

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi Judo Takımı, aynı zamanda Türkiye’ye uluslararası düzeyde başarı kazanmış sporcular de yetiştirilmektedir.

Santranç – Abolone

Çocukların zihinsel becerilerini arttırmak ve kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla merkezde santraç kursları verilmekte, 9 taş gibi oyunlarla da zamanlarını faydalı şekilde değerlendirlmeleri sağlanmaktadır.

Masa Tenisi, Masa Futbolu, Bilardo

Merkezimize gelen sokakta çalışan çocular, merkez bünyesindeki masa tenisi ve masa futbolu masalarında dilediklerince oyun oynayabilmektedirler.

Bugün dünyada en sevilen ve en eğlenceli salon sporlarından birisi olarak kabul edilen bilardo, merkezimizde çocuklarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmetlerimizdendir. Merkezimizde bilardonun yanısıra masa tenisi ve masa futbolu oynama imkanı bulan çocuklar vakıtlerini eğlenceli bir şekilde değerlendirmektedir. Çocuklar bu sayede yeni arkadaşlıklar kurmakta ve dostlukları pekiştirmektedir.

Tiyatro

Çocuların sanatsal ve kültürel yaşamlarını renklendrimek amacıyla Merkez’de tiyatro kursları verilmektedir.
Tiyatro ile çocukların kişilik gelişiminin yarısıra sanata olan ilgilerinin artması da sağlanmaktadır. Çocuklar tarafından yazılan ve sahnelenen oyunlar, çocukların sanatsal yeteneklerinin en belirgin örnekleri olarak halka sunulmaktadır.

Halk Oyunları

Halk oyunları kursu ile çocukların fiziksel ve psikomotor yetenekleri ön plana çıkartılmaktadır. Çalışan çocuklardan oluşan ekiplerce Artvin, Muğla, Ankara ve Gaziantep yörelerine ait halk oyunlarını çeşitli organizasyonlarla konukların beğenisine sunulmaktadır.

Türk Halk Müziği, Bağlama, Gitar, Piyano, Org

Tüm dünyada evrensel dil olarak kabul edilen müzik, merkezimizde öncelik verilen kursların başında gelmektedir. Yaşları ile orantılı olarak kabiliyetleri doğrultusunda verilen eğitim, çocuklarımızın müzik ile iç içe olmalarını sağlamakta, ruh dünyalarını farklı yollarla keşfe cıkmalarına neden olmaktadır.

Çocuklarımızın maddi ihtiyaçlarını yerine getirmede gösterilen duyarlılık, müzik eğitimi gibi sanatsal alanlar vasıtasıyla manevi ihtiyaçlarına da gösterilmektedir. Her çocuğun gönlünde var olan bir müzik enstürümanı çalma arzusu Merkezde oluşturulan müzik kursuyla gerçeğe dönüştürülmektedir.

Resim-El Sanatları

Resim yapmayı seven çocukların çalışmaları, Merkezimizdeki ve Ankara’nın çeşitli bölgelerindeki sanat galerinde sergilenmektedir.

Gezi ve Piknik

Yaşadığımız dünyayı daha iyi tanıyabilme, kültürümüzün ve coğrafyamızın güzelliklerini yakından görebilme amacıyla düzenlenen gezi ve piknik programları ile çocuklarımızın zihinsel açıdan dinlenmeleri sağlanmaktadır. Türkiye’nin en güzel yerlerine yapılan gezilerle çocuklarımızın paylaşma, birbirlerini anlama yönünde duygularını geliştirmeye katkıda bulunulmaktadır.

Eğlence Programları

Merkezimizde düzenlenen eğlence programlarıyla çocuklarımız ayrı bir dünyanın kapılarını aralamaktadırlar. Kültürümüzden birçok unsurun izlerini taşıyan, eğlendirirken yaşantımızda ihmal ettiğimiz bize ait değerleri hatırlatan bu programlar, çocukalarımızında geniş katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Eğlendirken öğreten, güldürürken düşündüren eğlence proğramları, hayatttan geniş kesitler sunuyor.

Doğum Günü Kutlamaları

Tüm çocukların ihtiyacı olan aile yaşamını, bu ortamdan uzakta olan çocuklarımıza sunma gayreti içerisinde olan merkezimizde yapılan faaliyetlerden biriside doğu günü kutlamalarıdır. Bu kutlamalar vasıtasıyla değer verme, saygı gösterme gibi erdemleri de yaşayarak ögrenen çocuklarımızın en mutlu anları arkadaşları ile paylaşmaları sağlanmaktadır.

Yarışmalar

Çocuklarımızın günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları paylaşmak, bilgi ve birikimlerini artırmak gibi amaçlarla düzenlenen yarışmalar, merkezimizin en çok ilgi gören programlarındandır.Birçok alanda gerçekleştirilen yarışmalar aracılığıyla çocuklarımızın neşeli saatler geçirmekte yeni bilgiler edinmektedirler.

Diğer Etkinlikler

– Voleybol

– Air Hokey

– Basketbol

– Yüzme

– Jimlastik-Kondisyon

– İngilizce

– Diksiyon

– Rehberlik Hizmetleri

– Park Konserler

– Tiyatro Gösterileri

– Akçay, Akçakoca ve Kesikköprü Kamplarına Götürülmeleri

– Turnuvalar (Futbol, Halk Oyunları, Satranç, Masa Tenisi vb.)

– Eğitim Seminerleri (Uyuşturucu, Kapkaç vb.konularında)

– Yaşadığımız Kenti Tanıyalım (Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi vb.) Gezileri…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ