AOF

AMP Nedir? Standart, Geçiş ve Okuyucu Modları Ne Demektir?

AMP Nedir? Standart, Geçiş ve Okuyucu Modları Ne Demektir?
AMP, web sitenizin hızlı ve kullanıcı öncelikli olmasını ve para kazandırmasını sağlayan basit ve güvenli bir biçimdir.

Etkileşimi ve dönüşümleri artırın!

AMP, popüler platformlar boyunca dağıtım imkanı ve düşük işletim ve geliştirme maliyetleriyle web stratejinize uzun dönemli başarı kazandırır.

AMP Nedir? Standart, Geçiş ve Okuyucu Modları Ne Demektir?

AMP nedir?

Etkileyici, sorunsuz çalışan ve anında yüklenen web sayfaları

AMP HTML, güvenilir performans için bazı kısıtlamaları olan HTML’dir.

AMP HTML sayfasındaki çoğu etiket, normal HTML etiketi olsa da, bazı HTML etiketlerinin yerine AMP’ye özgü etiketler yerleştirilmiştir. AMP HTML bileşenleri olarak da adlandırılan bu özel öğeler, ortak örneklerin verimli bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır.

Örneğin, amp-img etiketi, tam srcset desteği sağlar, üstelik henüz bu özelliği desteklemeyen tarayıcılarda bile bunu yapar. İlk AMP HTML sayfanızı nasıl oluşturabileceğinizi öğrenin.

‘İnternet’deki kullanıcılar için harika web deneyimleri oluşturun

AMP sayfaları, arama motorları ve diğer platformlar tarafından HTML etiketi aracılığıyla bulunur. Sayfanızın hem bir AMP sürümüne hem de bir AMP olmayan sürümüne ya da yalnızca AMP sürümüne sahip olmayı tercih edebilirsiniz.

AMP sayfaları, web’de neredeyse anında yüklenecek şekilde önbelleğe alınabilir. Google gibi platformlar, kendi hizmetlerinden içeriğinizin hızlı yüklenmesini sağlamak için AMP önbelleklerini çalıştırırlar.

Google AMP Önbelleği, geçerli tüm AMP belgelerini sunmak için proxy tabanlı bir içerik dağıtım ağıdır. AMP HTML sayfalarını getirir, önbelleğe alır ve sayfa performansını otomatik olarak iyileştirir. Google AMP Önbelleği kullanılırken, belge, tüm JS dosyaları ve resimler maksimum verimlilik için HTTP 2.0 kullanan aynı kaynaktan yüklenir.

Önbellek, sayfanın çalışacağının garanti edildiğini ve dış kaynaklara bağlı olmadığını doğrulayan yerleşik bir doğrulama sistemiyle birlikte gelir. Doğrulama sistemi, sayfanın işaretlemesinin AMP HTML spesifikasyonuna uygun olduğunu doğrulayan bir dizi onaylama çalıştırır.

Her AMP sayfasıyla birlikte farklı bir doğrulayıcı sürümü gelir. Bu sürüm, sayfa oluşturulduğunda doğrulama hatalarını doğrudan tarayıcı konsoluna kaydeder ve kodunuzdaki karmaşık değişikliklerin performansı ve kullanıcı deneyimini nasıl etkileyebileceğini görmenizi sağlar.

AMP, cihazlar ve dağıtım platformları arasında tutarlı şekilde hızlı, güzel ve yüksek performanslı web siteleri ve reklamlar oluşturmanıza izin verir. Yayıncılar ve reklamverenler kullanıcı öncelikli bir deneyimi ön planda tutan içeriklerini nasıl sunacaklarına karar verebilirler.

Kodunuzda esnekliği ve kontrolü elinizde tutun ve karmaşıklığı azaltın Stilinizi kişiselleştirmek için CSS’i ve gerektiğinde en yeni verileri getirmek için dinamik verileri kullanabilirsiniz.

Performansı garanti eden yapı taşları “Harika bir web sitesi” oluşturmak çok fazla zaman ve çaba gerektirir. AMP bileşenleri en iyi performans için optimize edilmiştir.

Açık web’de herkes için sürdürülebilir bir gelecek inşa edin AMP Projesi, daha iyi, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir deneyim sunarak webin geleceğini koruyan bir açık kaynak girişimidir.

Ortalama bir mobil site, 3G bağlantısıyla 19 saniyede yükleniyor. Bu durum web sitesinin yüklenmesi için geçen her ilave saniyede dönüşümlerin %12 azaldığı gerçeğiyle birleştiğinde, iki temel varsayıma ulaşabilirsiniz: hız eşittir verimliliktir ve çoğu reklam kampanyası geliştirilebilir. İşte bu noktada siz devreye giriyorsunuz.

Bir SSP, DSP, analiz sağlayıcısı veya bunların arasında biri olarak, hızın değerini anlamak kampanya performansını iyileştirmek, kaliteli kullanıcı deneyimleri sunmak ve kendinizi hızlı web için bir reklam teknolojisi platformu olarak kanıtlamak demektir. Şu anda açık kaynaklı AMP ekosistemini destekleyen yüzlerce teknoloji platformuna katılın.

AMP, reklamlar, açılış sayfaları veya tüm web siteniz dahil her yerde kullanıcılara daha hızlı bir deneyim sunmanız için bir yöntem sağlar. AMP reklamları, kullanıcıların markanızla etkileşime girmesine yardım eder ve kampanya performansınızı iyileştirir.

Hedef kitleniz bir AMP sayfasına yönlendirildiğinde, aradıkları şeyi, tam da aradıkları anda alırlar. Net sonuç şudur ki; markanızın mesajlarıyla etkileşime girme ve bunlara karşı duyarlı olma ihtimalleri daha yüksektir, satın almayı tamamlamak gibi yönlendirdiğiniz eylemleri gerçekleştirme olasılıkları da daha yüksek olacaktır.

Web sayfası hızı, kullanıcı deneyimini ve temel iş metriklerini geliştirir AMP sayfaları tüm cihazlarda ve platformlarda neredeyse anında yüklenir.

AMP sayfaları oluşturmak kolaydır özellikle WordPress veya Drupal gibi yaygın bir CMS kullanıyorsanız, arşivinizin tamamını genellikle birkaç gün içinde dönüştürebilirsiniz.

AMP çeşitli web temas noktalarına uygulanabilir Google, Bing ve Twitter gibi global platformlar tarafından kullanılan AMP, mevcut olduğunda AMP sayfalarını varsayılan yaparak kullanıcılara tüm platformlarda doğal bir deneyim yaşatır.

Standart, Geçiş ve Okuyucu Modları Nedir?

Resmi AMP eklentisi, site sahiplerinin AMP’yi kullanıcılarına şablon modları olarak adlandırılan farklı şekillerde sunmasına olanak tanır:

Websitenizin özelliklerine ve rolünüze bağlı olarak farklı senaryolarda farklı modlar önerilir.

Aralarındaki fark, kullanılan tema sayısı (bir veya iki) ve sitenin sürüm sayısı (AMP olmayan, AMP) açısındandır. Her şablon modu kendi değer teklifini getirir ve geniş ve çeşitli WordPress ekosistemindeki farklı senaryoların ihtiyaçlarına hizmet eder. Ve her durumda, AMP eklentisi, AMP sayfalarının oluşturulmasını otomatikleştirme ve seçilen AMP seçeneğini geçerli tutma açısından mümkün olduğunca fazla destek sağlar. Özetle, mevcut şablon modları şunlardır:

Standart Mod

İstekleri sunmak için yalnızca bir tema ve sitenizin tek bir sürümü olduğundan, bu şablon modu idealdir: AMP sürümü. Tüm sitenizin AMP öncelikli olmasını sağlamanın yanı sıra, bu, geliştirme ve bakım maliyetlerini azaltma avantajına da sahiptir.

Bu mod, sitede kullanılan tema ve eklentilerin tamamen AMP uyumlu olduğu siteler için en iyi seçimdir. Bazı bileşenler AMP ile uyumlu değilse, ancak site sahibinin bunları düzeltmek için gerekli kaynaklara veya teknik bilgiye sahip olması da iyi bir seçenektir. Standart modu kullanan siteler vitrinimize bakın .

Geçiş Modu

Bu modda da kullanılan tek bir tema vardır, ancak her sayfanın iki versiyonu olabilir: AMP ve AMP olmayan. Etkin tema, belirli bir URL’nin AMP ve AMP olmayan sürümlerini sunmak için kullanılır. Site tamamen AMP uyumlu olmayan bir tema kullanıyorsa, ancak AMP ve AMP olmayan sayfalar arasındaki işlevsel farklılıklar kabul edilebilirse (zarif bozulma nedeniyle) bu mod iyi bir seçimdir.

Bu durumda, siteye mobil cihazlardan erişen kullanıcılar AMP sürümünü alabilir ve AMP olmayan sürümün görünümünü ve verdiği hissi koruyan optimize edilmiş bir deneyim elde edebilir.

Okuyucu Modu

Bu modda biri AMP sayfaları için diğeri AMP olmayan sayfalar için olmak üzere iki farklı tema vardır ve bu nedenle sitenin iki versiyonu da vardır. Bu mod, site AMP ile uyumsuz bir tema kullandığında seçilebilir, ancak uyumsuzlukların seviyesi, zarif bir bozulma olmadan önemlidir.

Ayrıca, teknik olarak bilgili değilseniz (veya sadece uyumsuzluklarla uğraşmak istemiyorsanız) ve bu nedenle AMP’den minimum çabayla yararlanmanıza olanak tanıyan basitleştirilmiş ve sağlam iş akışları istiyorsanız, bu iyi bir seçimdir.

Eklentiyi yapılandırırken, sitenizde kullanılan tema ve eklentilerin değerlendirmesine göre sizin için en iyi olabilecek modu önerecektir. Ayrıca kullanılan moddan bağımsız olarak sitenizin tamamını veya yalnızca bir kısmını AMP olarak sunma seçeneğiniz vardır. Bu, sitenizde aşamalı olarak AMP’yi etkinleştirmeye başlamak için ihtiyacınız olan tüm esnekliği sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ